Alınganlık

Alıngan Gul

Havaların hoş gitmediği zamanlarda üzerine giydiği kıyafetin kendisini koruyup koruyamayacağından emin olamayan insanların iç sıkıntısını en iyi karşılayan sözcük “alınganlık”tır.

Alıngan insan her adım atan kişinin kendi üzerine doğru yürüdüğünü sanıp irkilir. Geniş anlamıyla “üzerine alma” duygusunun kangren haline gelip klinik vakaya dönüşmesidir alınganlık. Çocukluk yaşlarında naz duygusuyla birleşerek sevimli bir hale büründüğünden her zaman çekilebilir bir tarafı vardır.


Gençlikle birlikte ortadan kalkmasa da birkaç mevsimlik başka diyarlara göç eder. Ne de olsa gençlik süreci havaların her daim hoş olduğu bir süreçtir.

Her genç insanın üzerindeki elbise bedeninde şık durur. Dışarıdan kendine ne bir giysi ne de yeni bir beden aramasına gerek yoktur.

İhtiyarlık sürecine gelince, ölümle hayat arasındaki en kritik eşik işte bu süreçtedir.

Yaşlı kişi gençlikte üzerinden attığı bu alınganlık kisvesini ömrün finali diyebileceğimiz bu demde yeniden üstüne oturtur. Gerçi biraz eprimiş, birazcık kolları ve boynu kısalıp çekmiş olsa da bu elbise tam da bu bedene aittir.

İhtiyarlık süreci bedenle giysi arasındaki kavganın son bulup yerini ruhla beden arasındaki didişmeye bıraktığı bir kış mevsimidir.

Evet, sonbahar yerine kış demiş olmam bir sürç-ü lisan ya da sürç-ü kalem meselesi değil. Çünkü kışı etkileyen ve kıştan en çok etkilenen yaşlılar yani onların elbiselerine tutunan bedenleridir.

İhtiyar beden kendi ruhundan mustariptir. Eskisi gibi isteklerine karşılık vermemekte, üstelik bedeni yalnız bırakıp dışarıya çıkma isteğini sık sık dile getirmektedir. Bu durumda yaşlı kişi içten içe kendisine hep aynı soruyu fısıldar: “Yakışıyor mu bana bu beden!” (İbrahim Tenekeci’nin şiirinden).

Alınganlığın had safhada yaşandığı yaşlılık dönemi Yüce Yaratıcının Kuran’da “sizi gerisin geriye çocuk haline getiririz” dediği gerçeklikle örtüşmektedir.

Gençlerin yaşlılarda “çekilmez” buldukları psikoloji, yaşlanmayan ruhun yaşlanan bedene uyum sağlama mücadelesinden dışarıya sızanlardır.

Hayatın kapı önüne konulmuş ihtiyarlar herkesin ve her şeyin kendilerine sırt döndüğü, zaman ve mekânın sürekli aleyhlerine işlediği mesajını okumaktan bunalmışlardır.

Aslında yaşlılarda “bunama” adını verdiğimiz durum gerçekte genç ruhla yaşlı beden arasındaki uyumsuzluk ve geçimsizlikten kaynaklanan bunalma halinin tezahürüdür.

Yine Kuran’ın bakıma muhtaç halde iken anne babalara “öf bile demeyin!” ikazı aynı alınganlık noktasıyla kesişir.

Dünyevi teselli çeşmeleri kurumuş yaşlı insanların en büyük alınganlıklarından biri de etraflarında kendileri gibi hemhal olacak kimselerin bulunmamasıdır.

Her sabah yeni bir salâ ile pencereyi aralarken onların en büyük avunma vasıtası yine kasket içi resimleri ve torun aynasından kendi çocukluklarına bakma seanslarıdır.

Gençler için ihtiyarlık, ulaşıp ulaşmayacaklarından bile emin olmadıkları bir istasyondur. Ölüme alışmak için dünya nimetlerinden uzak durma provasıdır.

Geçip giden zaman olmasaydı ve hayat her geçen gün bizden bir şeyleri almasaydı hiçbirimiz bu denli alıngan olmayacaktık.

Kimsenin hissesine düşeni yeterince almadığı bir dünyada paylaşım savaşının trip haline gelmesinden başka bir şey değildir alınganlık.

Nerede bir alınma hadisesi varsa orada şeytana ait bir tüy vardır.

Ademe secde etmesi emredildiğinde geri çekilip bunu gurur meselesi yapan şeytanın kibri aslında alınganlık ateşinin tutuşmasından vücut bulan bir tekebbürdür.

Kendinde büyük anlamlar vehmeden şeytanın topraktan yaratılmış bir varlığa secde etmeyi kendine yakıştırmaması aynı zamanda üzerine kendi elbisesi dışanda başka bir elbise alma tedirginliği yaşamasındandır.

Her alınganlık küskünlük ve dargınlığa açılan bir kapıdır. Her dargınlık ve küskünlük ise kendi mevcudiyetini kutsarcasına başkalarına kapayıp kilitlemektir.

Hüseyin AKIN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: