İyilik yapan iylik bulur

İyilik een iyilik bulur

 

“Allah’ın sana iyilik ettiği gibi sen de iyilik et! “
(Kasas Suresi, 77)
“Benim cennetim içimdedir. Nereye gidersem benimle beraber gelir” diyen bir insana yeryüzünde hiçbir güç zarar veremez. Rabbimiz, Nahl suresinin 30’uncu ayetinde “Bu dünyada iyilik yapanlara güzellik vardır” buyurmuş.
İman nimeti onun göğsünü kabartır, İslâm nimetiyle gözlerinin içi güler. Dost yüzü görünce içi açılır, dostlar bir araya gelince bayram havası eser. Zarar vermek isteyenler dostların tenlerini birbirinden ayırsalar, gönüllerini ayırmaya güçleri yetmez. Tel örgüler, surlar, hapishaneler, sınırlar tenler içindir. Canların kaynaşmasına engel olacak insani güç yaratılmamıştır.

Biz, Rabbimize kul olacağız. Bundan mutluluk duyacağız. Sevdiğimiz biri adımızla çağırdığında nasıl iliklerimize kadar mutluluk sirayet ediyorsa İslâm, Müslüman, Mü’min kelimeleri bize uygun görülerek söylendiğinde dünyanın bütün devletlerinin verebileceği madalyanın bize takılırken verdiği sevinç ve mutluluktan daha fazla İslâm, Müslüman, Mü’min kelimelerinden mutlu olmalıyız.

Güvenlik: Çocuğun anne veya babasının kucağında iken duyduğu mutluluğu, vatanın bağrında gezerken duymaktır.

Bülbülün gül dalındaki  sevinci  ve hüznü  birlikte yaşadığı gibi vatandaşlarıyla birlikte düğün evinde oynamak, ölü evinde  ağlamaktır.

Yoksa çelik kafesler içinde her türlü yırtıcı kuş tehlikesinden koruyoruz diye bülbülün kafese konduğu gibi insanların da kanun kalıpları arasında korumaya almak değildir.

Elimize kalemi alsak da bize mutluluk veren şeylerin listesini çıkarsak ve sonra sorsak: “Bunların hangisini ben yarattım?” desek cevap “hiçbiri” olur.

Bize mutluluk veren şeyleri ve sevdiklerimizi yaratan da  O Allah’tır.

Kapitalist ülkelerde halkın aş, iş, sağlık sorunu çözülmüş ama huzur, saadet ve ahlak sorunu baş göstermiş. Modern hastahaneler yapılmış ama İngiltere’de on binlerce hastanın organlarının satıldığı ortaya çıkıverdi.

Bush gibi kan gördükçe kan akıtmaya hırslanan yöneticiler çıkarmaya devam ediyorlar.

Alınan eğitim zararlı bir virüs gibi gencin beynine giriyor uyuşturucuya, çıkarcılığa yöneltiyor ve uyuşturucu ile, haksız veya haklı yollardan kazandığı her şeyle huzur bulunabileceği kanaatine vardırıyor.

Dikkat ederseniz Türkiye’de uyuşturucu kullananların çoğunluğu Amerika görmüş insanlar. Veya Amerika’da tatil yapanlarla yakın olmuş insanlar.

Türkiye’deki katiller sürüsünün elindeki silahlarla, cebindeki paralar da Amerika’nın.

Kapitalist ülkelerde eğitim, ahlakı yok etmiş. Askere alacak sağlam adam azaldığından eşcinselleri de subay olarak askere alalım diye tartışma başlatmıştır.

Eskiden banka soymak için sağlam bilek ve çatal yürek lazımdı. Şimdilerde iyi bir İngilizce, bilgisayar mühendisliği ve internet bilgisiyle banka soyuluyor.

Ateist, materyalist bir eğitimle gencecik beyinleri zehirleyenler hem kendi günahlarını yüklenirler hem de soyguncu, hortumcu, katil, fahişe, hain, dönek, yağcı, şahsiyetsiz, silik yetiştirdikleri insanların işledikleri suçların cezasını da yüklenirler.

Rabbimiz Nahl suresinin 25’inci ayetinde insanları sapıtanların, kendi günahlarının cezasını çektikleri gibi sapıttıkları insanlar için de caza çekeceklerini açık ve net olarak ifade etmekte.

Kur’an’ın haber verdiklerine iman etmeyenler, Kur’an’ın haberlerinin doğruluğunu acı tecrübelerle gördüler.

“Zararın neresinden dönülürse kârdır” atasözüne uyarak bu günden tezi yok ciğerparemiz olan yavrularımızın iki dünyasının da güzel olması için İslami eğitimden geçirelim.

Mahmut TOPTAŞ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: